Skip to main content

Biblioteka gnozy

Tłumaczenia angielskie

Chyba największa dostępna biblioteka gnozy z jaką możemy sie spotkać to biblioteka Towarzystwa Gnostyckiego, skupiająca prawie wszystkie dostępne dokumenty gnostyczne. Biblioteka ta zawiera pełny zestaw tekstów z Nag Hammadi, teksty apokryficzne, polemiczne pisma Ojców Kościoła oraz niechrześcijańskie pisma gnostyczne należace do tzw. hermetyzmu, czyli gnozy pogańskiej. Dodatkowo możemy zapoznać się z w wykładami audio oraz filmami omawiającymi tematy związane z gnostycyzmem. Niestety biblioteka ta jest w języku angielskim i osoby nieznające angielskiego zmuszone są do korzystania z tłumaczeń automatycznych.

Biblioteka Towarzystwa Gnostyckiego >>

Tłumaczenia polskie

Na język polski również zostały przetłumaczone niemal wszystkie istotne teksty z Nag Hammadi. Część nich, jak fragment Państwa Platona czy Asklepios można sobie darować ponieważ utwory te dostępne są z niezależnych źródeł. Istotną kwestia jest fakt bezproblemowej dostępności tych tekstów w internecie. Jednakże pomimo usilnych starań nie można ich zebrać w całość ze względu na prawa autorskie do tłumaczeń. Instytucje edukacyjne udostępniając poszczegulne dokumenty robią to na podstawie licencji dozwolonego użytku. Można więc bez problemu zapoznać się ze wszystkimi tłumaczeniami, które dokonane zostały bezpośrednio z języków oryginalnych, ale nie wolno ich powielać.

Aby ułatwić odnajdywanie poszczególnych tekstów znajdziemy na stronie bibliografię, która zawiera m.in. dane pozwalające odszukać prace ks. prof. dr. hab. Wincentego Myszora na temat gnozy i polskie tłumaczenia koptyjskich tekstów z Nag Hammadi. Bibliografia uwzglednia także pozycje książkowe jakie ukazały się na przestrzeni ostatnich lat. Lista ta z pewnością stanowi bogaty zbiór bibliograficzny pozwalający nad rozpoczęcie własnych badań nad gnostycyzmem.

Zestawienie bibliograficzne >>

Opracował: gnostyk.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy to polub go na Facebooku, Tweetuj lub udostępnij na innych stronach.

  • Kliknięć: 861