Skip to main content

Ekklesia


Gnostycy nigdy nie nawoływali nikogo i nie nawołują do zerwania z chrześcijaństwem. Wręcz przeciwnie, zawsze czuli sie częścią Kościoła (gr. ekklesia). Podobnie strona Gnostyk.pl nie nakłania do zerwania z własną wspólnotą religijną. Osoba, która odpowiedziała na gnostyczne wezwanie, przeżywa swoją wiarę w sposób pogłębiony tam gdzie znajduje się obecnie.

Ekklesia nie stanowi bowiem doktryny religijnej i nie można jej przypisać do określonej grypy wyznawców chrześcijańskich. Zdaniem gnostyków Ekklesia jest duchowym eonem, metafizycznym światem utożsamianym z mistycznym ciałem Chrystusa. Doświadczenie Ekklesia jest możliwe jedynie na płaszczyźnie duchowej zwanej pneumatyczną. Jest to więc wspólnotota jestestw przeżywana zgodnie ze słowami Jezusa - w duchu i w prawdzie (Jan. 4,24).

Ekklesie możesz zatem doswiadczyć w każdej wspólnocie religijnej, bez względu na status społeczny, płeć, kolor skóry czy przynależność religijną. W gnostycyzmie istnieje przekonanie, że najważniejszy jest człowiek (Dz.10,28). Wynika to z silnego przeświadczenia, że gdzieś w głębi nas, poniżej poziomu intelektualnego istnieje iskra, która czeka na rozpalenie i powrót do domu Ojca. Do iskry tej skierowanie jest wezwanie do przebudzenia i tylko nieliczni na nie odpowiedzą (Mat. 22. 1-14).